Rok Oskara Kolberga
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Otwocku przygotowała wyjątkową wystawę. Znalazły się na niej porcelanowe lalki w strojach ludowych ze wszystkich regionów Polski, zdjęcia z najpiękniejszych skansenów i informacje o daniach regionalnych, o których przepięknie opowiadała ma pani Sylwia Królak.
Okazją ku wystawie są tegoroczne obchody roku Oskara Kolberga z okazji jego 200 letniej rocznicy urodzin. Oskar Kolberg był znanym badaczem folkloru polskiego. Dzięki jego archiwizacji udało się ocalić od zapomnienia wiele pieśni, strojów ludowych i obyczajów, a także architektury polskiej wsi. Wystawa była dla nas o tyle interesująca, że w tym roku wielokrotnie podczas naszych wycieczek spotykaliśmy się z kulturą ludową naszego regionu, z folklorem kołbielskim (dożynki w Kołbieli, wizyta w Osiecku i Celestynowie, Muzeum Ziemi Otwockiej, Muzeum Stara Plebania w Karczewie).
Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej, pani Ewa Koc, będąca od wielu lat członkinią zespołu ludowego Mlądz, specjalnie na naszą wizytę ubrała się w strój kołbielski. Z niezwykłą pasją opowiadała nam o jego elementach. Mogliśmy też posłuchać o życiu i trudnej pracy Oskara Kolberga. Biblioteka może poszczycić się zbiorem wszystkich tomów jego pracy, a jest ich ponad 80.
Dopełnieniem ekspozycji są obrazy przedstawiające polskie tańce narodowe pędzla krakowskiej malarki Katarzyny Chodoń.
Serdecznie rekomendujemy zwiedzenie wystawy oraz korzystanie z bogatego zbioru bibliotecznego. O szczegółach można dowiedzieć się ze strony: http://www.biblioteka.powiat-otwocki.pl/
Nasza wizyta była współfinansowana z Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.