Muzeum Stara Plebania w Karczewie

„Lokomotywę”  Juliana Tuwima znają  chyba wszystkie dzieci w Polsce. Zresztą „Słonia Trąbalskiego” i „Ptasie Radio” też. Aby poznać lepiej twórczość  i życie wielkiego poety, postanowiliśmy odwiedzić wystawę w karczewskiej Starej Plebanii w Karczewie.

Po wystawie oprowadziła nas pani  Beata Józefowicz. Opowiedziała nam wiele ciekawych anegdot o Tuwimie, o jego przyjaźni z innym bajkopisarzem Janem Brzechwą, o emigracjach i powrotach do ojczyzny.

Dla nas najbardziej interesujące były okładki bajek Tuwima, które ukazały się w księgarniach osiemdziesiąt lat temu. Dowiedzieliśmy się też, że Tuwim bardzo lubił badać pochodzenie słów
i podobieństwo ich w innych językach, zbierał na ten temat książki, a jego kolekcja przedwojenna liczyła kilka tysięcy egzemplarzy! Lubił też bawić się słowami, tak też pewnie powstała bajka „Pan Tralaliński”. Bardzo nam się podobało na wystawie.


Wpisaliśmy się do książki pamiątkowej i z przyjemnością odwiedzimy Starą Plebanię ponownie, bo warto wspomnieć, ze znajduje się tu stała ekspozycja dotycząca historii Karczewa.

Wizyta współfinansowana ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Napisz lub zadzwoń

Ewa Jedynak
telefon: 513-332-441

Justyna Górnowicz
telefon: 501-781-132

e-mail:  biuro@prohomini.pl

Podaruj kilka groszy

Bank Millennium S.A.
17 1160 2202 0000 0002 0719 9773

Jesteśmy członkiem

Jesteś tutaj: Start | Działania | Powiat Młodych Obywateli | Muzeum Stara Plebania w Karczewie