Co się stało 19 sierpnia

W związku z tym, że piszemy przewodnik o Otwocku i coraz częściej rozmawiamy na zajęciach o historii naszego miasta, mamy w naszym kalendarium wydarzeń rocznych na stałe wpisane uczestnictwo w obchodach rocznicy likwidacji getta otwockiego. Dlatego też w tym roku kolejny raz byliśmy na „Marszu pamięci i modlitwy”, by pamiętać o tym skąd wzięło się to miasto, jaką ma przeszłość i pamiętać o tym, że szacunek dla innych kultur i narodów jest cechą przyzwoitego człowieka.

Marsz rozpoczyna się przy rampie na bocznicy kolejowej przy ul. Górnej w Otwocku. Organizowany jest przez Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich upamiętniający żydowskich mieszkańców Otwocka zamordowanych przez nazistów lub wywiezionych do obozu zagłady w Treblince. Przy kamieniu upamiętniającym Ofiary odbyła się modlitwa za zmarłych.

Getto w Otwocku było drugim co do wielkości gettem w okręgu warszawskim. W ciągu dwóch lat zamieszkiwało je w sumie 15 tys. ludzi. Zostało zlikwidowane 19 sierpnia 1942 r.  Do obozu koncentracyjnego w Treblince wywieziono od 7 do 10 tysięcy zamieszkujących je Żydów. Kilka tysięcy rozstrzelano na miejscu.


Społeczny Komitet Pamięci Żydów Otwockich i Karczewskich

Napisz lub zadzwoń

Grażyna Mazur
telefon: 607-125-276

Justyna Górnowicz
telefon: 501-781-132

e-mail:  biuro@prohomini.pl

Podaruj kilka groszy

Bank Millennium S.A.
17 1160 2202 0000 0002 0719 9773

Jesteśmy członkiem

Jesteś tutaj: Start | Działania | Młodzi piszą przewodnik | Co się stało 19 sierpnia